ایرانیان خارج از کشور

یاسمین مقبلی اولین فضانورد ایرانی

ناسا به تازگی اعلام کرده است که ۱۸ فضانورد زن و مرد را به عنوان گروهی انتخاب کرده که قرار است در چارچوب برنامه‌ «آرتمیس» به زمینه‌سازی ماموریت‌ بعدی فضانوردی در ماه و اطراف در سال ۲۰۲۴ میلادی، کمک کنند که نام دانشمند ایرانی-امریکایی سرکار خانم مقبلی هم در این فهرست به چشم میخورد.

یاسمن مقبلی از ایرانیان موفق خارج از کشور

سرکار خانم یاسمین مقبلی که چندین وقت پیش بعنوان یکی از فضانوردان جدید سازمان فضایی آمریکا ناسا انتخاب شده بودند به احتمال فراوان . نخستین زن جهان خواهند بود که قرار است پا بر کره ماه بگذارد .

این تیتر را چند بار با صدای بلند بخوانید و از این همه افتخاری که خانم مقبلی نصیب ایرانیان کرده است لذت ببرید

شاید باورش خیلی سخت باشد که از بیش از 7 میلیارد انسان روی کره زمین از کشورها و نژادهای مختلف یک گروه ۱۸ نفره توسط ناسا انتخاب شود تا به ماه سفر کنند و در بین این گروه یک خانم نابغه ایرانی هم باشد ؛ بله این افتخار بزرگ را خانم مقبلی یکی دیگر از الماسهای درخشان از مجموعه ایرانیان خارج از کشور نصیب جامعه ایرانی و بویژه بانوان ایرانی کرده اند و با همه وجود باید به این افتخار آفرینی ایشان بالید.

جناب دکتر آقای فیروز نادری که ایشان نیز از مفاخر و ایرانیان موفق مقیم خارج از کشور هستند ، بعنوان مشاور ناسا در صفحه اینستاگرام خود با اعلام این مطلب اظهار داشتند: «نخستین زنی که گام بر ماه می‌گذارد ممکن است یک آمریکایی ایرانی‌تبار باشد

این فضانوردان به ناسا کمک خواهند کرد تا برای مأموریت‌های "آرتمیس" در آینده که سال آینده با توسعه سیستم‌های فرود انسانی با شرکای تجاری ناسا، کمک به توسعه آموزش، تعریف الزامات سخت افزاری و مشاوره در مورد توسعه فنی آغاز می‌شود، آماده شود.

سرکار خانم مقبلی مقبلی متولد سوم تیر ۱۳۶۲ در آلمان هستند که در نیویورک بزرگ شده اند. والدین آنها که دانشجویان رشته معماری بودند که پس از انقلاب ۵۷ از ایران مهاجرت کردند . ایشان دانش آموخته موسسه ام‌آی‌تی، مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا و دانشکده خلبانی نیروی دریایی امریکا می باشند که بعنوان خلبان و سرگرد سابقه بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیما را نیز در کارنامه خود دارند.

جالب است که بدانید در سال 2017 ایشان از بین ۱۸۰۰۰مراجعه کننده بعنوان یکی از ۱۲ نفر اصلی ناسا انتخاب شده اند و هر چند که هنوز مشخص نیست که کدام یک از این ۱۸ فضانورد بعنوان فضانور اصلی پرواز خواهد کرد و ممکن است بسیاری از این فضانوردان، نقش‌های پشتیبانی را انجام دهند اما قطعا با توجه به سوابق و توانایی های فنی و تخصصی ، ایشان یکی از شانس های اصلی معرفی شده اند که ما نیز صمیمانه امیدواریم این افتخار نصیب ایشان و همه ایرانیان شود .

یاسمن-مقبلی

لازم به ذکر است که خبرنگار مصاحبه کننده شبکه سی ان ان با ایشان نیز خانم کریستین امانپور هستند که اتفاقا ایشان نیز یکی دیگر از چهره های شناخته شده از میان ایرانیان خارج از کشور در جامعه بین المللی هستند که دارای پدر ایرانی و مادر انگلیسی هستند

در رابطه با آموزش‌ها و برنامه‌هایی که برای آماده‌سازی شما انجام میشود چه حسی دارید؟

خب مطمئنا خیلی هیجان‌زده هستم. این آموزش‌ها حدود دو سال طول میکشد و در این مدت ما با جت‌های T-38 کار خواهیم کرد و درباره سیستم‌های موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی آموزش می‌بینیم. علاوه بر این موارد، آموزش زبان روسی، رباتیک و آزمایش‌های پیشرفته فضایی در این دو سال پوشش داده خواهد شد.

آیا شما همیشه به فضانوردی فکر می‌کردید؟

بله. من به خاطر می‌آورم که از سال ششم دبستان این موضوع در ذهن من شکل گرفت که دوست دارم یک فضانورد بشوم و با گذشت زمان این موضوع برای من پررنگ‌تر شد

سرگرد شما یک آمریکایی متولد شده از پدر و مادر ایرانی در آلمان هستید و در واقع اولین فضانورد با رگ و ریشه‌ای از خاورمیانه محسوب می‌شوید. این موضوع در شرایطی که محدودیت‌های سفر به آمریکا هم ایجاد شده چه حسی را به شما می‌دهد؟

قبل از اینکه این موضوعات پیش بیاید من در دوران تحصیل و بعد از آن توجهی به این مسائل نداشتم چون برای من مشکلی ایجاد نشده بود. اما الان اهمیت این موضوع را درک می‌کنم و نسل آینده باید من و هم‌دوره‌ای‌های من را ببیند و بداند که هر کسی با هر پیش‌زمینه و تجربه‌ای می‌تواند موفق شود. برای مثال گاهی این تفکر وجود دارد که پسرها و مردها برای انجام بعضی کارها ساخته شده‌اند و این موضوع نباید بر تصمیمات ما تاثیر بگذارد و نباید یک آینده درخشان را به این خاطر نابود کرد.

پس شما به نوعی پرچم‌دار این موضوع هستید؟

بله دقیقا. فکر می‌کنم برای این افراد مهم باشد که بدانند در جریان صبح روزی که من و هم‌کلاسی‌هایم لباس‌های آبی‌ را پوشیدیم و خانواده‌های ما برای اولین بار ما را در آنها دیدند، دختر یکی از همکلاسی‌ها گفت: "مامان‌ها هم می‌تونن فضانورد بشن!" و این خیلی مهم است که ما بدانیم بچه‌ها هم می‌توانند ببینند که آدم‌هایی با پیشینه‌های مختلف، قومیت‌های متفاوت و چه زن چه مرد در این مشاغل فعال هستند و می‌توانند به این جایگاه برسند.

شما در حال حاضر سنت شکنی می‌کنید و البته قبلا این کار را در رشته‌های عموما مردانه دیگری هم انجام دادید. مثلا در "ام.آی.تی" مهندسی خواندید، در تیم بسکتبال دانشگاه حضور داشتید و به عنوان خلبان بالگردهای جنگی "کبرا" خدمت کردید. تا حالا این حس را داشتید که همانند یکی ماهی از آب بیرون پریدید؟

خب من این موضوع را رد نمی‌کنم که هنوز نگاه جنسیتی به این موضوعات وجود دارد و برای زنان محدودیت‌هایی هر چند با شدت کمتر حس می‌شود اما من مشکلی نداشتم و هم‌دوره‌های مرد من همیشه با من به خوبی رفتار کردند و من را پذیرفته‌اند و به من کمک کردند

آیا به نظر شما دختران جوان به اندازه کافی برای پیشرفت در زمینه‌های علمی تشویق می‌شوند؟

به عنوان یک خلبان زن من تلاش زیادی در این زمینه کردم و با دیدن این موضوع که بسیاری از دختران به دنبال علایق خودشان نمی‌روند، به همه این توصیه را می‌کنم که دست کشیدن از رویاهایشان را به خاطر این تفکر که مردها در این زمینه‌ها بهتر هستند کنار بگذارند

من هیجان‌زدگی را در صدای شما حس می‌کنم، آیا شما برنامه‌ای برای قدم گذاشتن روی ماه یا سیاره‌های فراتر را دارید؟

بله من بسیار هیجان‌زده هستم و در دورانی قرار دارم که در این رابطه صحبت می‌شود. معتقدم که ما برای بقای خودمان نیاز به اکتشاف و مطالعه در منظومه شمسی و فراتر از آن داریم و نمی‌توانیم برای همیشه در زمین بمانیم و به همین دلیل من خیلی مشتاق هستم که این اتفاق بیفتد و برای من باعث افتخار خواهد بود.

موفق باشید سرگرد "یاسمین مقبلی" و از حضور شما در برنامه ممنونم.

درباره پدر مادر از زبان خود ایشان ( مصاحبه با BBC )

  • همیشه پدر و مادرم برایم الهام بخش بوده‌اند: "اینکه پدر و مادرم دار و ندارشان را گذاشتند و مهاجرت کردند و بیرون آمدند و اینجا دوباره از اول شروع کردند و کار کردند، همیشه برای من الهام بخش بوده است."

در ادامه شاهد معرفی و انتخاب ایشان بعنوان یکی از 12 فضانورد منتخب ناسا باشید